Existuje několik příčin, které mohou způsobit, že se u konopí změní pohlaví, což je případ, kdy se u feminizované odrůdy vytvoří pylové váčky. Obecně lze výskyt hermafroditismu (což jsou dnes již jen ojedinělé případy) přičíst stresovým faktorům, jako je nadměrné teplo a genetická nestabilita. Důležité je také věnovat pozornost světelným cyklům: pokud jsou například rostliny vystaveny světelnému znečištění v období, kdy by měly být v absolutní tmě, může se také jednat o zásadní stresový faktor, jež může vést k tomuto vzácnému jevu.
Hermafroditismus je důsledkem snahy rostliny zajistit přežití druhu. Když rostlina konopí cítí, že nemusí být schopna dokončit svůj životní cyklus (tj. nemusí být schopna vytvořit květy a nechat je opylovat), může obrátit své pohlaví a vytvořit samčí a samičí květy současně, aby mohla opylovat samu sebe. Tímto způsobem rostlina dosáhne své biologické funkce, kterou je vytvoření semen, jež vyklíčí na jaře následujícího roku.
Tento mechanismus je sice z botanického hlediska fascinující, ale pokud by se projevil při vašem pěstování, rozhodně by to byla velká nepříjemnost. Abyste se vyhnuli nechtěnému opylení, je nejdůležitější, abyste u svých rostlin co nejdříve zjistili jakékoli známky hermafroditismu, tj. abyste včas rozpoznali samčí květy, než se otevřou a uvolní pyl.
Zjistit, že se vám na rostlinkách tvoří samčí znaky, nebudete schopni do dosažení fáze kvetení. V tomto období byste měli dávat pozor na případné „banánky“, které se mohou objevit vedle samičích květů (tj. poupat s bílými "chloupky" nebo pestíky). Tyto „banánky“ (samčí kuličky, jež vypadají jako mini banány) jsou samčí květy neboli váčky, které obsahují pyl.
Pokud objevíte hermafroditní rostlinu, musíte ji okamžitě odstranit. V opačném případě s postupující fází kvetení váčky dozrají a otevřou se, přičemž se uvolní bělavý prášek, který opylí samičí květy a naplní je semeny. To výrazně sníží kvalitu vaší úrody: nikdo nechce najít v palicích semena, protože při pálení během kouření chutnají příšerně.