Začněme tedy hezky od začátku. THC (tetrahydrokanabinol) je tím hlavním kanabinoidem zodpovědným za psychoaktivní účinky marihuany, přičemž každá odrůda konopí obsahuje i přes 100 různých kanabinoidů! Tyto další kanabinoidy také ovlivňují celkový účinek dané odrůdy od pozměněného vnímání po ovlivnění nálady.
Roku 1946 se povedlo izraelskému chemikovi Raphaelu Mechoulamovi jako prvnímu izolovat a syntetizovat čisté THC. To se stalo počátkem výzkumu konopí, které následně vedlo k objevu řady dalších kanabinoidů, kanabinoidních receptorů a tzv. endokanabinoidů. Endokanabinoidy jsou přirozeně produkovány našimi těly, což vede ke spuštění reakce imunitního systému a regulaci homeostatické rovnováhy (celkové optimální funkci a stabilitě imunitního systému).
Nejrozšířenějším kanabinoidem nacházejícím se v květech či listech dospělé rostliny konopí je THCa, neboli kyselina tetrahydrokanabinolová. Není to totiž THC, co rostliny konopí produkují, ale právě jeho kyselina. THC vzniká jako vedlejší produkt stárnutí a degradace. K tomuto procesu dochází díky přítomnosti kyslíku ve vzduchu, při vyšších teplotách a nesmíme zapomenout ani na vliv vlhkosti. Správným skladováním a konzervací konopí lze tento proces výrazně zpomalit.
Jakmile je THCa vystaveno vysokým teplotám – například zapálením zapalovačem – okamžitě začne proces přeměny na THC. Uživatel tak vdechuje už přeměnené THC a výsledkem jsou pak psychoaktivní účinky spojené právě s kouřením konopí. Je tak zřejmě, že kouřením se THCa do těla vůbec nedostane. Jediným způsobem, jak se může THCa do těla přirozeně dostat je skrze potraviny obsahující konopí a tedy i THCa.
Fytokanabinoidy, jako THC či THCa, interagují s endokanabinoidním systémem v našem mozku stejně jako endokanabinoidy například anandamid: dokonale totiž “pasují“ do receptorů jako klíč do zámku a ovlivňují tak přenos nervových vzruchů z jedné buňky na druhou.
THC pak může spustit celou řadu různých biochemických účinků, které například zahrnují vyšší uvolňování dopaminu, což následně vede k pocitům relaxace. Dále může spustit i fyzické účinky jako zvýšený pocit hladu nebo také protizánětlivé účinky. THC navíc interaguje s různými oblastmi mozku včetně hipokampu (paměť), frontálního kortexu (myšlení a rozhodování) a mozečku (fyzický pohyb a koordinace).